Annemin sevgilisinin hediyesi helal mi?

Soru Detayı

- Benim annem babamla çoktan ayrıldılar ve annemin şimdi sevgilisi var ve o sevgilisi eve yiyecekler alıyor; benim o yiyeceklerden yemek caiz mi yoksa haram yiyecek mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

 Bir kadının veya erkeğin sevgilisi olmaz, nikâhlı ise eşi olur.

Annenin sevgilisi annenle nikâh yapmamış ise ve ilişkide şeriatın kırmızı çizgisini aşıyorlarsa, günah işliyorlar demektir.

Günahkâr kimselerin helal yoldan kazandıkları mal ve para haram olmaz, bir kimseye hediye edildiğinde bu kişiye de helal olur.