Dijital cüzdan uygulamasından hediye veya piyango bileti almak caiz mi?

Soru Detayı

- Piyango bileti alma bölümü bulunan dijital cüzdan uygulaması kullanmak caiz midir?
- Bir ön ödemeli dijital cüzdan uygulaması var. Temassız kartla alışveriş yapma, online alışveriş yapma, harcamalarda geri ödeme (cashback), para gönderme/alma ve sanal kart gibi birçok güzel özelliği olan bir dijital cüzdan uygulaması var.
- Parayı faizle işletemiyor diye biliyorum kanun gereği. Aynı uygulamanın fatura ödeme, üyelik alma, bağış yapma vb. finansal işlemler için olan sekmesinde "milli piyango" kuponu alma bölümü de var.
- Bu cüzdan uygulamasını kullanmak, para yatırıp harcamak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, şüpheli şeylerden sakınmak gerekir. İçeriğini tam olarak bilmediğimiz, haram unsurların bulunup bulunmadığını tespit edemediğimiz hiçbir uygulamayı asla indirmeyelim ve kullanmayalım.

Sorunuza gelince:

TL yüklenerek elde edilen hediyelerin kullanılması caiz olmaz, faizdir.

Ayrıca verilen "milli piyango" kuponu kumar biletidir, kullandığınız takdirde kumar oynamış olursunuz.

Esasen bu tür hem helal hem de haram içeren unsurların bulunduğu uygulamalardan, harama girmemek şartıyla sadece helalinden yararlanmak ve istifade etmek haram olmaz, caizdir. Bu nedenle bahsettiğiniz uygulamanın da helal yönleri yapılır, kumar ve faiz gibi haram yönleri varsa onlar yapılmaz.

Bununla beraber hem helal hem de haram işleri olan uygulamaların, haram içermeyen alternatifleri varsa, haram içeren uygulamalar terk edilir; yoksa dolaylı da olsa harama destek vermek anlamına gelir.