Çeşitli görevli yatırımlı yatırımsız para kazandıran sitelerden kazanç sağlamak günah mı?

Soru Detayı

- Ben çalışıyorum. Fakat boş zamanlarımda da hobi olarak para kazandıran sitelerle ilgileniyorum. (Yatırımlı ve yatırımsız olarak) Çeşitli görevler yaptıran, çiftçilik yapma, şehir geliştirme vb. siteleri (ki kendi içlerinde kazanç çeşitleri sunuyorlar. Reklam izleme, Yönlendirme, Üye kazandırma vb gibi...), para kazan madencilik siteleri ve yatırımlı zaman ve orana bağlı kazanç sağlayan siteler var.
- Ben bahis ve kumar vb. olan sitelere girmiyorum. Fakat bunlar dışında bahsettiğim sitelere giriyorum. Kazanç sağlamaya çalışıyorum.
- Helal olur mu?
- Zira internette bu tarz siteler çok yaygın olarak kullanılmakta. Bu açıdan meseleyi daha iyi anlayabilmeniz için misal birkaç site adresi atayım bakın. - coastal-city.com - golden-farm.biz - farm-berry.com - web-coin.pro - goldprofit.fun
- Hem Faiz ve kumar olmadıktan sonra her karşılıksız para haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Reel olarak mal, meşru hisse senetleri, kira sertifikaları vb. alıp satan siteler olacak. Bunlar, sizin onlara yatırılmış paranız olsun olmasın, anlaşmaya dayalı olarak size vekâleten alım satımı meşru olan şeyleri sizin adınıza alıp satacaklar, bundan para kazanacak veya zarar edeceksiniz. Siteyi yönetenler ise sizin namınıza ödedikleri parayı fazlası olmadan sizden tahsil edecekler ve bir de vekâlet-hizmet ücreti alacaklar.

Bu tanımlama dışında, sanal alım satımlarla para kazanmak caiz ve helal olmaz. Çünkü ortada alınmış satılmış bir mal yoktur; sahip olmadığınız mala endeksli para vardır; sonuçta para ile para alınıp satılmaktadır.