e-ticaret sitelerinin alacağımızı faize yatırmasından sorumlu muyum?

Soru Detayı

- İnternet üzerinden bazı e-ticaret siteleri aracılığıyla ürün satıyorum. Bu sitelerde satmak istediğimiz ürünleri listeliyoruz ve ürünler satıldığı takdirde bu siteler satıcıyla alıcı arasında bir aracılık yaptığı için ürün tutarından belli bir komisyon alıyor ve bizim hak edişimizi de ürünün alıcısının iade vb. haklarını korumak için 15 gün veya 1 ay sonra hesabımıza yatırıyor. 100 liralık ürün sattım 15 TL komisyon kesti, benim 85 TL’mi de 1 ay sonra yatırıyor gibi düşünebiliriz.
- Sormak istediğim şu: Eğer ki bu siteler bize yatırması gereken paramızı bu süre zarfında bizim irademiz dışında kendi bünyelerinde faizli herhangi bir işlemde veya mevduatta değerlendiriyorsa, biz bundan sorumlu olur muyuz?
- Eğer bunu yapıyorlarsa da bizimle herhangi bir faiz getirisi paylaşmıyorlar, faizin her türlüsünden Allah hepimizi muhafaza eylesin.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah güzel niyetinizle hayatın bütün alanlarında rızasına uygun bir hayat sürmenizi nasip eylesin, başarılı kılsın!

Paranızı tutan firma bununla ticaret yapıyorsa (sermayesinden çıkarmıyorsa) sözleşme gereğince sizin hak ettiğiniz bedeli belli bir süre sonra ödeyeceği için, ödeme gerçekleşinceye veya ödeme vadesi gelinceye kadar o para sizin değildir.

Firmanın parası faizci banka hesabında ise siz bundan sorumlu olmazsınız; çünkü meşru olan bir ticarete aracılık ediyorsunuz, bu ticaret sebebiyle size peşin ödeme yapacak veya borçlanacak firmanın kendi mülkü ve tasarrufunda olan mal ve paranın meşru veya gayrimeşru kullanılmasından siz sorumlu olmasınız. Eğer böyle bir sorumluluk olsaydı kendileriyle meşru borç doğuran işlem yapacağınız bütün insanların diğer işlem ve kazançlarının helal olup olmadığını araştırma yükümlülüğünüz olurdu ki, böyle bir yükümlülük yoktur.