Ön satış için parayı kilitlemek caiz mi?

Soru Detayı

- Bir ürün satın almak istiyorum. Ön satıştan alacağım. Ürünü üreten firma ön satış talebini almak için kişilerin önceden firmaya belli bir miktarda parayı teminat olarak göstermelerini istiyor.
- Firmanın hesabında tutulacak bu paranın en az 10 gün boyunca tutulması gerekiyor. Kaç kişinin kesin bir şekilde ön satışa katılacaklarını ve ne kadar ürün üreteceklerini bu şekilde planlıyorlar. Ve bu süre içerisinde de firma bu kişilere paralarını kendilerinde tuttukları için günlük faiz uyguluyor. İnsanların paralarının değer kaybına uğramaması için.
- Ben bu ön satışa katılmak istiyorum ama firmanın yaptığı faizi istemiyorum. Çünkü ön satışa katılmak niyetiyle katılıyorum faiz için değil.
- Ben bu ön satışa katılıp ürünü satın aldıktan sonra yani 10 gün sonra anaparamı alıp faiz olan miktarı ise imha edip, yakıp, yırtıp veya başka bir yere öylesine vermeyi düşünüyorum. Bu caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, ön ödeme ile mal alabilirsin, firma-üretici ön ödemeye faiz veriyorsa onu almazsın, hesabına geçer ve iade kabul etmezse alıp bir yoksula veya hayır kurumuna verirsin.