Sözleşme harici istenen bu ücret faize girer mi?

Soru Detayı

- 2021 Şubat ayında 365 bin TL bedelli bir ev satın alma sözleşmesi yaptık. Evin 200 bin TL’sini peşinen verdim, geri kalanını da sözleşmeye eklenmiş ödeme planına istinaden taksitlerimi aksatmadan ödemekteyim. Satış sözleşmemizde her iki tarafın da şahidi mevcut.
- Müteahhit firma enflasyon ve ekonomik durumdan çok etkilendiğini dile getirerek inşaatı tamamlayabilmek için 100 bin TL ilave ücret istemekte. Sözleşme harici istenen bu ücret faize girer mi?
- İslam hukukuna göre ne yapmam gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

365 bin TL. borcunuz yerine, karşı tarafın icbarı sebebiyle 465 bin TL. verirseniz bu faiz olur.

İnşaatçı gerçekten zarar ediyorsa, ona acıyarak ve mecbur olmadan istediğiniz kadar para vb. yardımı (hibe, bağış) yapabilirsiniz.