Ekonomik kriz nedeniyle, fazla ödeme yapmak faiz olur mu?

Soru Detayı

- Müteahhit firma enflasyon ve ekonomik durumdan çok etkilendiğini dile getirerek inşaatı tamamlayabilmek için 100 bin TL ilave ücret istemekte.
- Sözleşme harici istenen bu ücret faize girer mi?
- İslam hukukuna göre ne yapmam gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Borcunu, vadesi geldikçe geciktirmeden ödüyorsan, alacaklı inşaatçının senden ek para isteme hakkı yoktur.

İnşaatçının bu satıştan zarara uğradığını ve inşaatı bitiremeyeceğini anlar da ona bağışta bulunursan, bunun dini açıdan bir sakıncası olmadığı gibi, yaptığınız bağışın sevabını da alırsınız.