Kamu lojmanlarının satış usulü caiz midir, faize girer mi?

Soru Detayı

- Kamu lojmanları satılıyor. Lojman satışlarında şöyle bir usul belirlenmiş:
- Önce herkese açık bir ihale yapılacak. İhale bedeli kaç bin lirada kaldıysa, içinde oturana öncelik alım hakkı tanınacak. İçinde oturan peşin almak isterse %10 indirim yapılacak. Peşin alamazsa önüne 3 farklı taksit imkanı sunulacak. Belli bir peşinat ödemek şartıyla 5 yıl,  7 yıl ya da 10 yıl vadeyle satın alabilecek. Ancak taksit miktarlarına her yıl Tüfe oranı kadar (her halükarda %12 yi geçmemek şartıyla) zam yapılacak. Ayrıca ödemeler banka vasıtası ile ödenecek olup bankaya bir defaya mahsus hizmet bedeli ya da komisyon ücreti adı altında sabit bir ücret ödenecek.
- Böyle bir satış usulü caiz midir, taksit miktarlarının değişmesi faiz kapsamına girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir malın vadeli olarak, peşin fiyatına oranla daha fazlasına alınıp satılması caizdir.

Satış bedelinin ileride anlaşmazlık çıkmayacak şekilde belirlenmesi gerekir. Soruda açıklanan şekilde de böyle bir belirleme vardır; yani vade farkı oran olarak bellidir.