Öğrenim ücretine vade farkı almak faiz mi?

Soru Detayı

- Vade farkı haram mı?
- Özel üniversite kazandım ancak ödeyecek peşin paramız yok taksit yaparken vade farkı koyuyorlar örneğin 200 bin peşin fiyatı ise %10 vade koyup o fiyattan taksitlendirme yapıyorlar caiz midir faiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Meşru bir işlemde vade farkı haram değildir, faiz değildir. Özel üniversite hizmet satıyor, hizmet meşru, bedeli peşin verenden mesela yüz, vadeli ödeyecek olandan yüz on alıyor, bunda sakınca yok. Başta sözleşme böyle yapılıyor.

Eğer sözleşmeden ve borç belli olduktan sonra, ödeme gecikti diye borca ilave yapılırsa bu faiz olur. Veya baştan faizli bankadan kredi kullanılıyorsa o da helal olmaz.