POS cihazından komisyonlu taksitli satış yapmak caiz mi?

Soru Detayı

- Esnafım, pos cihazından satış yapıyorum, kredi kartı çekebiliyor müşterilerim. Benim sorum şu:
- İster 40 gün ister 1 yıl sonra banka bana çektiğim parayı verebilir ben beklerim. Fakat müşteri taksit istediğinde veya ben sırf satış yapmak için müşteriyi cezbetmek için malın fiyatına desem ki peşin 1500 tl kredi kartına 6 taksit 1600 tl 10 taksit 1700 tl desem. Kredi kartına taksitli çektiğim zaman bana yine 1500 tl geliyor peşin olarak. Aradaki fark komisyonu banka alıyor.
- Bu durumda müşteri bunu bilse dahi müşteri faize bulaşıyor mu, ben buna vesile oluyor muyum?
- Bu uygulamanın faiz bankası posu veya katılım bankası posu olması arasında fark var mı?
- Bu uygulama hem pos sahibine hem de kart sahibine caiz mi? Caiz ise nedendir, değilse nedendir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Esnafın faizli işleme düşmedikçe bankaya ait POS cihazını kullanmaları, bu cihazları kullandırarak müşterilerine kredi kartıyla peşin alışveriş ve taksitlendirme yaptırmalarında sakınca bulunmamaktadır. Zira kart ve POS cihazı, günümüz şartlarında ticaret için neredeyse vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir.

Önemli olan bu araçlarla dinen uygun bir işlemin yapılıp yapılmadığıdır.

Kredi kartı ile satış yapan esnaf, satılan taksitli malın bedelini anlaşmada belirlenen vade gününde almak yerine vadesinden önce alır ve bu sebeple satış bedeli karşılığında alması gereken paradan daha az bir parayı bankadan tahsil ederse, yani POS cihazında birikmiş parayı vadesinden önce kırdırarak bankaya belli oranda faiz öderse bu caiz olmaz.

Buradaki sorumluluk dinen satıcı ve bankaya aittir.

Ancak bankanın yaptığı hizmet karşılığında anlaşma gereği işyeri sahiplerinden ya da müşteriden anlaşmada belirlenen vadede ve oranda bir komisyon alması caizdir. Zira bu bedel sunulan hizmetin karşılığında alınan bedeldir.

Ayrıca faizli bankalara destek olmamak için, söz konusu hizmet alımında faizsiz finans ilkelerine riayet eden katılım bankalarının tercih edilmesi daha uygun olacaktır.