Buğday tarım emtiasına yatırım yapmak caiz mi?

Soru Detayı

- Buğday tarım emtiasına yatırım yapmak istiyorum caiz mi, faiz bankasından veya katılım bankasından almanın farkı var mı, hüküm değişir mi?
- Buğday tarım emtiası almak için ilgili bir bankadan “ELÜS” hesabı açmam gerekiyor. ELÜS hesapları daha sonra TÜRİB yani Türkiye Ürün İhtisas Borsası'na “gerçek kişi” olarak kayıt olabiliyorum.
 - Açtığım ELÜS hesabım aracılığıyla ve de TÜRİB üyeliğimle artık buğday alıp satabiliyorum.
- İstersem Ticaret Bakanlığı lisanslı depolarda bekletebilir ve veya depolara gidip fiziki şekilde buğdayımı teslim alabiliyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Elektronik Ürün Senedi (ELÜS); lisanslı depolara teslim edilen saklanabilir tarım ürünleri karşılığında düzenlenen ve ürünün cins, sınıf ve kalitesi gibi detaylarını gösteren mülkiyet belgeleridir. İlgili kurum nezdinde elektronik olarak kaydı tutulan ELÜS, ticaret borsalarında alım satıma konu olabilmektedir.

Buna göre ELÜS; dinen meşru, fiziken mevcut ve aynı vasıfta teslim edilebilir bir ürünü temsil etmesi hâlinde bu senetlerin alım satımını yapmak caizdir.

Ancak bu senetlerin organize teverruk işlemlerine konu edilmesi caiz değildir.

Ayrıca iki ürünü temsil eden senetlerin birbiriyle mübadele edilmesi durumunda; aynı cins mallarda peşinlik ve eşitlik, farklı cins mallarda peşinlik şartına riayet edilmelidir. İşlemin vadeli olması hâlinde ise bedellerden en az birinin peşin olması gerekir.

ELÜS’ün, faizli işlemler dışında rehin vb. şekillerde teminat gösterilmesinde ve temsil ettiği ürünün sigortalanmasında da fıkhen bir sakınca bulunmamaktadır.