Altına Dayalı Darphane Sertifikası caiz mi?

Soru Detayı

- Darphanenin yakın zamanda duyurduğu Altın Sertifikalarına yatırım yapmak caiz midir?
- Caiz olup olmadığının fıkhi dayanağını da açıklarsanız memnun olurum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yapılan açıklamaya göre Darphane Sertifikalarında kredili alım ve açığa satış işlemi yapılamaz.” deniyor.

Demek ki, alım satım peşin olacak.

Sertifika, mevcut olan fiziki altını temsil ediyor. Sertifika sayesinde altın piyasada işlem görüyor ve ekonomiye katkı sağlıyor.

İşte bu çerçevede sertifika alım satımı caizdir. Alım satım piyasa örfüne göre peşin sayılan şekilde yapılacaktır.