Elmas, yakut, pırlanta vadeli veya taksitle satılabilir mi?

Soru Detayı

- Anladığım kadarıyla gümüş ve altın yüzük kredi kartıyla alınamıyor (veya taksitle) peki pırlanta yüzük satmak isteyen biri altın oranını nasıl hesaplamalı?
- Yani pırlanta yüzükte maksimum kaç gram altın olmalı ki kredi kartıyla veya taksitle satılması ve alınması helal olsun?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Altın ve gümüş haricindeki elmas, yakut gibi değerli mücevherler / takılar, para değil de mal hükmünde olduğu için, alınıp satılmasında sarf akdi kurallarına uyma zorunluluğu yoktur.

Buna göre, altın ve gümüş haricindeki değerli takılar nakit olarak peşin veya vadeli alınabileceği gibi kredi kartıyla da peşin ya da taksitli alınıp satılabilir.

Ancak, kredi kartıyla alınması hâlinde ekstrenin tamamının vaktinde ödenerek faize düşülmemesine özen gösterilmelidir. Aksi takdirde bankaya ödenen fazlalık faiz olacaktır ki bu da caiz değildir.