Kadın, ipten takılar takabilir mi?

Soru Detayı

- Kadının, süs olarak sadece altın ve gümüş takabileceğini duydum. Bu konuda karım ile karar veremedik.
- Bu durum, saat ve toka gibi şeylerde de geçerli mi?
- Bakır tunç demir gibi şeyler yasak mı, yasak ise ipten yapılmış şeyler takabilir mi?
- İpten yapılmış şeylerde de sorun varsa bazı takılarda altınların kordonları ipten oluyor onlar yasak mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadınlar altın, gümüş ve mücevheratı, kültür farkına göre değişen diğer zinet eşyalarını kullanabilirler. Bunların necis ve tapınılan şeyler olmaması gerekir.

Süslenmek insan tabiatında var olan arzulardan biridir. İnsanoğlu, daha güzel görünmek için en eski zamanlardan beri altın, gümüş, bakır vb. kıymetli madenler veya inci, elmas, zümrüt vb. kıymetli taşlardan ziynet eşyası yapmış ve bunları takı olarak takmak suretiyle süslenmiştir.

Kadınlarda erkeklere göre daha fazla olan bu âdeti İslam bazı prensiplere bağlamıştır. Bu doğrultuda, mahremiyet ve tesettür ölçüleri çerçevesinde kadınların altın-gümüş ve diğer mücevherat ile süslenmelerinde ve kolye, küpe, yüzük, bileklik vb. takıları takmalarında dini açıdan bir sakınca yoktur.

Bununla birlikte demir, bakır, pirinç, kurşun ve tunç gibi madenlerden yapılan yüzükler hem erkeklere hem de kadınlara mekruhtur. (Mevsıli, İhtiyar, 4/224) Bu madenlerden yapılan diğer takılar da aynı hükme tabidir.

Karışımında altın bulunan işlenmiş madenlerin kullanımında ise hüküm; galip olan maddeye göredir.

Dolayısıyla bu madenlerden yapılan takıların alaşımının çoğunluğu altın ise kadınlar tarafından kullanılması caizdir.

İnci ve boncuktan yapılan takıların kullanılmasında ise herhangi bir sakınca yoktur.