Gıda güvenliği sertifikası şart mı?

Soru Detayı

- Gıda güvenliği sertifikası olmadan gıda satmak haram mı helal mi?
- Bu kanunları çiğneyerek kazanmak mıdır?
- Bir malın satılabilmesi için bu sertifikanın olması şart mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Elbette, en güzeli "Gıda Güvenliği Sertifikası"nın olmasıdır.

Ancak, helal olan ve sağlığa zararlı olmayan bir malı usulüne göre alıp satmak caizdir, helaldir.

Böyle bir malın "Gıda Güvenliği Sertifikası"nın olmaması onu haram kılmaz.

Sertifikasız mal satmanın yaptırımı devlete aittir, riayet etmeyen cezasını çeker.