Puro makası ve kül tablası satmak caiz mi?

Soru Detayı

- Birçok alim ve fetva kurulu, sigara içmenin haram olduğunu belirtiyor.
- Buna göre sigara içmede kullanılan puro makası ve kül tablası gibi şeyleri yapmak veya satmak da haram olur mu?
- Bu konularda ölçümüz ne olmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Son yıllarda yapılan birçok araştırma sigaranın insan sağlığı üzerinde pek çok zararlı etkisinin olduğunu bilimsel olarak ortaya koymuştur. Sigaranın, bir kısmı ölümcül olmak üzere çok sayıda hastalığın sebebi olması dolayısıyla mübah görülmesi düşünülemez.

Bazı alimler, sigaranın “tahrîmen (harama yakın) mekruh” olduğunu söylemişlerdir.

Günümüzde birçok alim ve fetva meclisi, kişinin kendisini tehlikeye atmama ve öldürmeme, başkalarına zarar vermeme, zararı giderme, sağlığı koruma yönündeki temel ilkeleri esas alarak sigaranın haram olduğu görüşündedir. Dolayısıyla bir Müslümanın, pek çok zararı bünyesinde barındıran sigarayı içmesi caiz değildir.

Bir malın satılmasının hükmü, o malın helal veya haram oluşuyla ilişkilidir. Helal olan ürünlerin satışı helal, haram olan ürünlerin satışı haram, mekruh olan ürünlerin satışı da mekruh olarak kabul edilir.

Bu sebeple sigaraya teşvik edici türden ürünlerin satışı, dinen içilmesi caiz olmayan bir şeyi desteklemek ve teşvik etmek anlamına geleceğinden, bu gibi kazanç yollarından uzak durmak gerekir.

Ancak bahse konu eşyaların ev veya süs eşyası olarak kullanılması da söz konusu ise bu durum bütünüyle sigara içmeyi teşvik ve destekleme olarak da görülmeyebilir.

Durumu bu açıklamalar bağlamında değerlendiriniz.