İyi bir amaç için çamura batmak caiz olur mu?

Soru Detayı

- Âl-i İmrân Suresi 28. Ayet'in yorumunu merak etmekteyim. Ayette geçen "Ancak onlardan (gelebilecek tehlikeden) korunmanız başkadır." ifadesi neleri caiz kılar?
- Mesela bir Müslüman devlet kafirlerin içine casus göndermiş olsun. Casus, bu ayete dayanarak onlarla dost olup hatta onlardan olduğunu kanıtlamak için günah işleyebilir mi?
- Bir başka örnek ise günümüzde İslam ülkeleri maalesef ilimde Batı ülkelerinden geri kalmıştır. Bir İslam ülkesi güçlenmek maksadıyla Batı ülkelerine tabi olup güçlendikten sonra onlardan ayrılabilir mi? - Onlara tabi olmamız demek İslam'ın emir ve yasaklarını uygulayamamamız, her türlü günahı işlememiz manasına gelir.
- Uzun lafın kısası iyi bir amaç için çamura batmak caiz olur mu? İslam'da böyle bir anlayış var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İfadenizden “çamura batma” cümlesini günah işlemek mamasında kullandığınızı anlıyoruz.

“Zaruretler, zaruretin gerektirdiği sınırları taşırmamak şartıyla yasakları kaldırır, haramları mübah hâle getirir.”

Casusluk devletin güvenliği için zaruret hâlini alınca casus, vazifenin mecbur / zaruri kıldığı bazı yasakları işler; bunu yapmazsa ya kendi hayatı tehlikeye girer veya devlet zarara uğrayabilir. Ama şahsa (bireye) yönelik zaruret zina yapmayı, masum cana kıymayı caiz kılmaz, haramdır.