Gayrimüslim bir ülkede, Müslüman bir devlet adına casusluk yapmak caiz mi?

Soru Detayı

- Gayrimüslim bir ülkenin vatandaşı olan bir Müslümanın kendi ülkesine karşı Müslüman bir hükümet adına casusluk yapması caiz midir?
- Vatandaş pasaport alırken bağlılık yemini eder.
- Cevabınız evet ise, o zaman örneğin bir pasaportun bağlılık yemininin bir parçasını paylaşmak istiyorum, “… egemenliğine, birliğine ve bütünlüğüne bağlılık borçluyum, ..."
- Peki, İslam karşıtı, zararlı koşullar ile barış içinde bir arada yaşanılan normal koşulları altında olan Hindistan için hüküm ne olurdu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gayrimüslim bir ülke aynı zamanda İslam ülkesine düşman ise veya gücünü, imkanlarını kullanarak zayıfları eziyor, sömürüyor, haksız çıkar sağlıyorsa İslam ülkesinin, kendini savunmak ve zulmü engellemek için muhtaç olduğu bilgileri elde etmek maksadıyla Müslüman veya gayrimüslim casuslara ihtiyacı vardır; bu ihtiyaç zaruret derecesindedir.

İslam ülkesi ile barış yapmış olan gayrimüslim ülkelerde de aleyhte olan bazı gizli eylemleri ve hazırlıkları zamanında bilmek, tedbir ve hazırlık bakımından onlardan geri kalmamak için bilgiye ihtiyaç vardır.

Bir yandan bu zaruretler bir yandan da “düşmana karşı onlardan daha güçlü olma” emri casus kullanmayı zaruri hale getirmektedir.

Zaruretler bir kısım yasakları kaldırır. Yalan söylemek, olduğundan farklı görünmek, aldatmak da bunlar arasındadır; çünkü bunlar olmadan casusluk yapılamaz.