Müslüman olmayan ülkelerin vatandaşlığı için, "demokrasiyi koruyacağıma" şeklinde belge imzalatılmasının dini açıdan bir sakıncası var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şeriatla yönetilen bir ülkeden çıkıp bir kafir ülkesine yerleşmek, oranın vatandaşı olmak -zaruret dışında- caiz olmaz.

Bir kafir ülkesine izinli (pasaportlu, vizeli oturma izinli, vatandaşlık sözleşmesi...) ile giren kimse, sözleşmenin ihtiva ettiği kurallara riayet etmekle yükümlüdür. Bunun dışında kendi hayatında İslami kurallara riayet eder.

Söz konusu belgede Müslümanın kimliğini inkar, dinini aşağılama gibi hususlar içeren maddeler mevcut değilse, sakınca söz konusu olmaz.

"Demokrasiyi korumak" halk iradesine saygılı olmak demektir.