Teröristlerin içine sızmış bir ajan haram işleyebilir mi?

Soru Detayı

- Devletinin bekası için teröristlerin içine sızmış biri namazından taviz verebilir mi?
- PKK'nın içine sızmış bir kişi dininden taviz verip alkol içse, namaz kılmasa bunun durumu ne olur?
- ​Uzun süreli kimlik değiştirmeyi gerektiren bazı istihbari görevlerde bazı haramların irtikap edilmesi söz konusu olabilmektedir (haram et yemek, içki içmek gibi).
- Gazadayken ve gaza maksadıyla bu tür haramların işlenmesi caiz olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam devlet ve toplumuna hizmet eden casus, zaruret halinde bazı haramları işleyebilir, ama bunlar arasında zina etmek ve bir masumu öldürmek yoktur.

Deşifre olması halinde hayati tehlike varsa veya vücuduna, ülkeye büyük bir zarar söz konusu ise, zaruri olan şeyleri yapabilir.

Zaruret bulunduğunda haramlar mübah olur; sorulan konuda zaruretin takdirini devlet, ulemasına sorarak tespit eder.