İstihbarat amaçlı ya da savaş içinde kimlik değiştirme sebebiyle haramlara girmek caiz olur mu?

Soru Detayı

- Selefin gazalarına dair bazı eserlerde (Battalname, Danışmendname gibi) bu mücahidlerin harbi kafirlere karşı mücadelelerinde, yer yer kimlik değiştirerek kendilerini rahip, düşman askeri vb kimliklerde göstererek, düşmanlara karşı mücadelede bulundukları zikredilmektedir. Uzun süreli kimlik değiştirmeyi gerektiren bazı istihbari görevlerde, bazı haramların irtikap edilmesi söz konusu olabilmektedir (haram et yemek, içki içmek gibi).

- Gazadayken ve gaza maksadıyla bu tür haramların işlenmesi caiz olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zaruret bulunduğunda haramlar mübah olur; sorulan konuda zaruretin takdirini devlet, ulemasına sorarak tespit eder...