Bütün bitkiler helal midir? Kenevir içilebilir mi?

Soru Detayı

- Haram olan bitki var ise hangileridir?
- Beş vakit namazını kılan bir insan kenevir içebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Allah yeryüzünde fay­dalı olan her şeyi insanlar için helâl kılmıştır:

"O öyle bir Allah ki yeryüzünde bulunan her şeyi sizin için yarattı." (Bakara, 2/ 29),

"De ki: Allah'ın kulları için ortaya çıkardığı zineti, temiz ve hoş rızıkları kim haram kılmıştır (kim haram kılabilir)?" (A'râf, 7/32)

mealindeki ayetlerden anlaşılıyor ki, “Eşyada asıl olan ibahadır / mübah olmaktır.”  Haramlar ise istisnadır.

O halde, istisnai olan haramların bazı sebepleri olmalıdır. O sebeplerin varlığı helal olan bitkileri ve sair gıdaları haram statüsüne konulmasına sebeptir.

Bunları ilkeler bazında şöyle sırlamak mümkündür:

a) Necis, pis olan şeyler haramdır. A'râf, 32. ayette yer alan “temiz ve hoş rızıklar” mealindeki ifadesi ile “Ey insanlar! Yeryüzünde bulunan şeylerden helâl ve temiz olarak yiyiniz." (Bakara, 2/168),  "(O Peygamber) onlara temiz şeyleri helal, pis şeyleri de haram kılıyor." (A'râf, 7/157) mealindeki ayetlerin ifadesi, zımnen “necis-pis” olanların haram olduğuna işaret etmektedir.

b) İnsana zarar veren şeyler haramdır. Örneğin, üzüm, hurma helal bir bitki türüdür. Fakat bunların içki/sarhoş edici bir konuma sokularak içilmesi haramdır, çünkü zararlıdır.

c) Yine zarar verici veya öldürücü veya sarhoş edici özelliği olan "haşhaş, afyon, esrar, zehirli mantar" gibi bitkiler de haramdır.

Ancak, bir işlem yapılmamış veya işlem yapılsa bile zararlı hale getirilmemiş olan haşhaş tohumu, haşhaş yağı, kenevir tohumu gibi bitki tohumları ve onlardan yapılan yiyecekler elbette haram değildir. Haram olanlar, bu tür bitkilerin ve tohumlarının zararlı halleridir.

Demek ki bu tür bitki ve tohumların uyuşturucu olarak veya başka şekillerde zarar verecek haliyle kullanılması, yenilmesi ve içilmesi haramdır.