Tenasül organından çıkan yel/gaz abdesti bozar mı?

Soru Detayı
İslam İlmihali (Ömer Nasuhi Bilmem)'nde abdesti bozmayanlarda "9) Kokusu olsun veya olmasın, erkek ve kadının tenasül organından çıkan yel." Bu madde ile ne denmek istenmiştir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kokusu olsun veya olmasın, erkek ve kadının tenasül organından (ön kısmından) çıkan yel/gaz abdesti bozmaz. Bu durum çok nadir de olsa bazı kimselerin başına gelebilmektedir. Ancak bu abdesti bozmaz ve namaza da bir zararı yoktur. Dübürden (arkadan) çıkan yellenmeden dolayı ise abdest bozulur.