Ezan okunmadan namaza durulmuşsa ne yapmak gerekir?

Soru Detayı
Kandil günü camiye gitmemiştim, yatsı ezanının saat kaçta okunduğunu biliyorum ezanın sesini duymadım ama okunmuştur diyerek namazı kıldım. Namazı bitirmeye yakın ezanın kandil münasebeti ile geç okunduğunu fark ettim, ama namazı kılmaya devam ettim, bu durumun dinimizde izahı nedir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz için önemli olan vaktin girmesidir. Vakit girdiği halde ezanı beklemeden namaz kılınabilir. Bu bakımdan vakit girdikten sonra farz namaza durulmuşsa namaz geçerlidir. Ancak vakit girmeden namaz kılınmışsa bu namazı iade etmek gerekir.