Ezan okunurken başka namaz kılmak mekruh mu?

Soru Detayı

- Vakit girince ezan okunur. Ezan bitmeden o vaktin namazına başlamanın sakıncası var mı?
- Ya da başka vakte ait bir namazı ezan okunurken kılmak mekruh mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ezan okunurken o vaktin namazını veya başka bir namazı kılmanın sakıncası yoktur, kılınan namaz geçerlidir.

Ezan esnasında namaz kılmanın haram veya mekruh olduğuna dair bir kayda rastlayamadık.

En faziletli olan durum, hadislerde ifade edildiği üzere, müezzinin okuduğu ezanın her kelimesini aynen tekrar etmek, “Hayye ala”larda ise “la havle” okumaktır.

Bu nedenle, ezanı dinleyip, ezan bittikten sonra namaza başlamak en güzelidir. Ancak ezan bitmeden namaza başlayanın namazı geçerlidir.

Önemli olan vaktin girmesidir. Vakit girdikten sonra ezan okunmadan ya da ezan okunurken kılınan namaz geçerlidir.

Nitekim Şafii ve Hanbeli mezhebine göre, ezan okunurken mescide giren kimsenin yerinde (ayakta) durması, ezanı dinlemesi, daha sonra tahiyyetu’l-mescid namazını kılması, böylece hem ezanı dinleme sevabını hem tahiyyetu’l-mescid namazının sevabını bir araya toplamış olması uygundur.

Hanefi mezhebine göre de aynı şekilde davranmak güzeldir. Yalnız ezan okununcaya kadar bir yerde oturması daha uygun olur. (bk. el-Mevsuatu’l-Kuveytiye, 34/111)