Tıka basa yemek günah mıdır?

Soru Detayı

"Allah'ın azabı dolu mideleredir, şişinceye kadar yemeyin." diye bir ayet ya da hadis var mıdır?
- Varsa "Yiyin, için, ama israf etmeyin." hadisi ile çelişmiyor mu?
- Yani tabiri caizse tıka basa yememeli miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir rivayete göre peygamber efendimiz (asm) şöyle buyurdu:

“Dolu bir karından / mideden daha zararlı bir kap yoktur. Yok, ille de doldurmak istiyorsanız, hiç olmazsa üçte birini yemeğe, üçte birini içmeye, üçte birini de hava / nefes almaya ayırın.” (Mecmau’z-Zevaid, h. no: 8346)

Diğer bir rivayette ise -meal olarak- şu ifadelere yer verilmiştir:

“İnsanoğlu karnına / midesine kötülük / zararlı şeyleri doldurduğu kadar başka hiçbir kaba doldurmamıştır. Halbuki -ey insanoğlu- senin sırtını pek tutacak / seni ayakta tutacak birkaç lokma sana kâfidir. Yok ille de doldurmak istiyorsan, hiç olmazsa üçte birini yemeğe, üçte birini içmeye üçte birini de nefes almaya ayır.” (Kenzu’l-Ummal, h. no: 7137)

Bu gibi hadis rivayetleri,

“Ey Âdem’in evlatları! Her namaz vaktinde mescide giderken, süsünüz olan elbisenizi giyinin. Yiyin, için fakat israf etmeyin; çünkü Allah israf edenleri asla sevmez.” (Â'raf, 7/31)

mealindeki ayetin bir nevi açıklaması hükmündedir.