Kafir anne çocuğunu emzirdikçe, bebek anneye lanet mi eder?

Soru Detayı

- Mecmaul adap kitabi 59. bölüm çocuk emzirmenin adabı bölümü. Sayfa 242’de gecen "Kafir anne çocuğunu emzirdikçe bebek anneye lanet eder."
- Doğru mudur, bir hadise mi dayanmaktadır?
- Rivayetlerde böyle geçmektedir yazıyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamda bir hadis bulamadık.

İslam’da şöyle bir kural var: Genel olarak kafirlere lanet okunabilir, fakat belli bir kâfir şahsa lanet okumak caiz değildir. Çünkü bu adamın daha sonra imana gelmesi ve imanla ölmesi muhtemeldir.

- Bu kural çerçevesinde bakıldığı zaman, ileride mümin oma ihtimali olan bir anneye bebeğinin lanet okuması İslam’ın ruhu bakımından makul değildir.

“Eğer anne ve baban, bilmediğin bir şeyi bana ortak koşman için seni zorlarlarsa onlara itaat etme. (Ama yine de) Onlarla dünyada iyi geçin. Bana yönelenlerin yolunu tut. Sonunda dönüşünüz yalnız banadır. O zaman ben size, yaptıklarınızı haber vereceğim.” (Lokman, 31/15)

mealindeki ayette kafir de olsa çocuklar, anne-babaya karşı saygılı olmaya davet edilmiştir. Soruda geçen ifadeler bu ayetin hükmüne de aykırıdır.

- Hz. Ebu Bekir’in kızı Esma Peygamberimiz (asm)'e gelerek: “Ey Allah’ın Rasûlü, müşrik olan annem yanıma geldi, kendisi hala İslam’a karşıdır. Yine de ona iyilik edip, yardımcı olup iyi davrana bilir miyim?” diye sormuş, Peygamberimiz, (o anda müşrik ve İslam düşmanı olan) annesine iyi davranmasını tavsiye etmiştir. (Buhari, Edeb,7, 8; Ebu Davud, Zekât, 34)

Hadisin bu ifadesi Ebu Davud’a aittir. Buhari’de daha kısacadır.

Sorudaki bilgiler, bu sahih hadislere de aykırıdır.