İçki bulunan masada helal şeyleri yemek ve içmek haram mı?

Soru Detayı

- Yeme içme adabı ile ilgili bir sorum olacak sizlere. Sizlerin de malumu birçok ilmihalde yemek bahsinde "Yemeğin haramları" başlığı altında "Sofrada çalgı, yabancı kadın, içki, kumar ve başka haram şeyler bulundurmak." maddesi mevcut. Sormak istediğim husus şu:
- Yemek sofrasında haram şeyler bulunsa (içki, domuz eti, İslama aykırı müzik vs.) veya bunlar bulunmasa, ancak bazı günahlar işlense örneğin gıybet edilse veya karşımızdakinin veya bizim kıyafetimizde sıkıntı olsa (pantolon vs. gibi) sofrada normalde mubah olan yemekler bulunsa da bunlar yine de haram mı olmaktadır?
- Yani böyle bir masada ne yenirse yesin insanın boğazından haram mı geçmiş olmaktadır?
- Yoksa yediğimizin helalliği haramlığı ayrı, fiillerimizin helalliği haramlığı birbirinden ayrı hususlar mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Helal lokma yemek, haramların işlendiği sofraya oturmamak ve israftan kaçınmak esastır. Bu itibarla dinen meşrû olmayan hâl ve durumların bulunduğu sofraya mecbur kalınmadıkça oturmak, böyle bir ortamda bulunmak caiz değildir. Fakat bulunulan ortamda haram işlenmesi sofradaki helal yiyecek ve içecekleri haram yapmaz.