İçkili lokantalarda yemek yemenin bir sakıncası var mıdır?

Soru Detayı
Haram olan içki içilen restoran gibi yerlerde, yemek veya içmenin hükmü nedir? Bu konu şu açıdan önemlidir: seyahatlerde kalınan otel işletmelerinin çoğunda alkollü içki servisi de olmaktadır. Aynı çatı altında veya aynı salon içinde (örneğin yemek salonu) diğer masalarda içki içilmesi bizim durumumuzu harama sokar mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İçki satılan lokantalardan helal olan yiyeceklerin yenmesi caizdir. Ancak eğer içki satılmayan yerler varsa, buraları tercih etmek daha uygundur. Çünkü her ne kadar içki içmiyorsak bile, dolaylı yollardan bu kurumlara destek olunacağı için içkisiz müesseseler tercihimiz olmalıdır. Eğer başka bir imkân yoksa buralardan alışveriş yapılabilir.