Yara akıntısı ile abdest tüm mezheplerde bozulur mu? Parmakta akan yara varsa abdesti nasıl alabiliriz? Yara akıntısı ile kan aynı hükümde midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yaradan gelen kan veya benzeri akıntı Hanefi mezhebine göre abdesti bozar, ancak Şafii mezhebine göre abdesti bozmaz.

Parmaktaki yaradan akıntı geliyorsa ve vaktin sonuna kadar kesilmeme ihtimali varsa, bu şekilde abdest alınır ve namaz kılınır. Eğer su değmemesi gerekirse meshetmek yeterlidir.

Yaradan gelen akıntı ile kanın hükmü aynıdır; ikisi de abdesti bozar.