Yara üzerinde birikip taşmayan kan abdesti bozar mı? Elimdeki çatlak tek çizgi, kan çizgi üzerinde yuvarlak oluyor. Bu durumda kan çatlaktan taşmış, dağılmış sayılır mı ve abdestim bozulmuş olur mu?

Soru Detayı

Kışın ellerim çok çatlıyor. Dışarıda abdest aldığım için daha çok çatlamasın diye öğle namazının abdesti ile ikindiyi kılmaya çalışıyorum. Çatlak olan yerden kan taşmadıkça, dağılmadıkça abdest bozulmaz diye biliyorum. Elimdeki çatlağın çizgisinin içinde kan pıhtılaşsa şüphe duymayacağım. Ama çatlaktan çıkan kan toplu iğne başı kadar olduktan sonra pıhtılaşıyor. Çatlak tek çizgi, kan çizgi üzerinde yuvarlak oluyor. Bu durumda kan çatlaktan taşmış, dağılmış sayılır mı ve abdestim bozulmuş olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vücudun herhangi bir yerinden çıkan kan, irin, kanlı su ve benzeri bir akıntı, çıktığı yeri aşıp etrafa yayılırsa, o takdirde abdesti bozmuş olur. Kan, ister kendiliğinden ister sıkılarak çıksın abdesti bozar.

Çıkan kan ya da irin, yaranın başından büyür, ama etrafa yayılmayıp çıktığı yerde kalırsa, yine de abdesti bozmaz.

Bir hastalıktan dolayı çıkan kan, irin, kanlı su, yara akıntısı, meydana gelen bir kabarcıktan akan su, göbek, göğüs, göz ve kulaktan yine hastalık sebebiyle çıkan akıntı, en sahih görüşe göre hükümde eşittirler.

Kaynaklar: Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/33-34; Diyanet İlmihali, 111.)