Kıl koparmak abdesti bozar mı?

Soru Detayı

- Kıl kopartılınca peşinden irin gelirse veya peşinden kanama olursa abdest bozulur diye işittim. Sualim şu:
- Kıl kopartılınca kılın dip kısmında beyaz veya beyazımsı bir şey olabiliyor. Bu irin sayılır mı?
- Yani koparılınca bu şekilde (yani dibindeki şeyle beraber) gelen kıldan dolayı abdest bozulur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Koparılan kıldan dolayı çıkan şey akıcı değilse abdesti bozmaz. (bk. Şeybânî, el-Hucce, 1/66; Serahsî, el-Mebsut, 1/76, 77; Kasani, Bedai, 1/101)

Buna göre, sorudaki durum abdesti bozmaz, zira çıkan şey akıcı bir sıvı değildir.

Şafilere göre, önden ve arkadan başka herhangi bir uzuvdan gelen kan, irin, sarı su gibi akıntılar abdesti bozmaz.