Balgam ve burun akıntısı necis midir?

Soru Detayı

- Elbiseye bulaştığında namaza mani olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Balgam necis değildir. Elbiseye bulaşması namaza mani olmaz.

Sümük ve balgam şeran temizdir. Yani bunlar elbisemizde bulunmakla namaz ve abdestimize bir zararı yoktur. İnsan vücudundan çıkan ve abdest veya gusül almayı gerektiren her şey necistir: İdrar, kazurat, meni, mezi, vedi, kan, irin, sarı su, ağız dolusu kusmuk, hayız-nifas ve istihaze kanları gibi.

Abdesti bozmayan şeyler necis değildir. Sümük ve balgam çıkarmak da abdesti bozmadığına göre necis değildir.