Burundan gelen akıntıya (sümük) karışan kan abdesti bozar mı?

Soru Detayı

- Ağızdan tükürükten az kan gelirse Hanefi mezhebine göre abdest bozulmuyor. Peki burun için aynı hüküm geçerli mi?
- Yani burundan sümükle birlikte kan çıksa ama azınlıkta kalsa abdest bozulur mu veya burnuma çektiğim su ile birlikte kan gelse ama sudan daha az ise (mesela kırmızı su yerine pembe su gelse) abdest bozulur mu?
- Hükümler pıhtılaşmış veya sıvı halindeki kana göre değişir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kan, burun veya kulaktan akıntı halinde gelirse abdest bozulur.

Burundan gelen akıntıya (sümük) karışan kanın abdesti bozması hükmü tükürüğe karışan kanın hükmü ile aynıdır.

Özetle, burundan gelen kan, akıntıdan daha çok veya eşit ise, abdesti bozar, değilse bozmaz. Bu durum tükürüğün veya sümüğün renginden anlaşılır.

Buruna aldığınız su ile gelen kan için de hüküm aynıdır.