Yurt dışında içkili çay bahçesi ve kahvehanelerde oturulabilir mi?

Soru Detayı
Avrupa'da içkisiz çay bahçesi ve kahvehane yok. Buralara oturmanın -zorunlu veya zorunsuz- bir mahsuru var mı? Yoksa kesin haram mıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İçki satılan bir otelde konaklamak ve içki satılan lokantada yemek yemek caizdir. Ancak içkisiz yerler varsa buraları tercih etmek gerekir.

Yurt dışında içki bulunduran çay bahçesi ve kahvehanelerde oturulabilir. Yan masalarda içki olsa da kendi masanızda içki olmadıktan sonra oturabilirsiniz. Ancak mümkün olduğu kadar içkisiz yerler tercih edilmelidir.