Fitne çıkmasın diye dinden taviz verilebilir mi?

Soru Detayı

- Örneğin, bazı kimseler "fitneye yol açmamak için gerekirse sünnet de terk edilir, kadınlarla da tokalaşılır" vb. diyor.
- Veya bir kadın, erkeklerle tokalaşabilir mi, fitne çıkmasın diye?
- Fitne nedir ve fitne olur diye dinden taviz verilebilir mi?
- Konuyu açıklayabilirseniz çok memnun olurum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam kültüründe geniş bir kullanım ve etki alanı kazanmış olan "fitne" kelimesi, genellikle “sınama, deneme, maddî ve mânevî sıkıntı, üzüntü, belâ ve felâketle imtihan etme”; özellikle hadislerle diğer İslâmî literatürde “dinî, sosyal ve siyasî kargaşa” anlamında yaygın olarak kullanılan bir terimdir.

İnanç uğruna maruz kalınan ağır işkence için de fitne kelimesi kullanılmıştır.

Fitne, her zaman insan için bir sıkıntı veya risk anlamı taşır. Ancak fitne olarak değerlendirilen bir durumla karşılaşan insanın, bunun bir imtihan olduğu bilincini koruyarak, bu tehlikeli sınavı başarıyla sonuçlandırması mümkündür.

Bu açıdan bakıldığında fitne, inanma iradesini daha da güçlendirme, ahlâkî bakımdan arınma, insanın imanındaki kararlılığını ve erdemli yaşayışını kanıtlama fırsatı vermesi itibariyle ferdin veya toplumun dinî ve ahlâkî gelişmesine katkısı olan bir imtihan ve deneme yolu olarak da değerlendirilmektedir. (bk. Kur'an yolu Tefsiri, 1/303-309)

Meşru bir sebebe dayanmayan durumlar hariç, fitne çıkmasın diye dinden taviz vermek caiz değildir.