Hz. Peygamber Efendimiz hıçkırıklarla ağlamış mıdır?

Soru Detayı

- Dursun Ali Erzincanlı Hz Vahşi şiirini anlatırken Hz Peygamber (sav) Hz Hamza’nın evinin önüne geldiğinde ise hıçkırıklarla ağlamaya başladı ve şöyle buyurdu:
"Her şehidin bir ağlayanı var ama benim amcamın hiç ağlayanı yok."
- Burada hıçkırıklarla ağlamaktan bahsediliyor. Rasulullah hıçkırıklarla mı ağlamıştır yoksa için için mi ağlamıştır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Cabir anlatıyor:

“Resulullah (asm) (Uhud savaşında) Hz. Hamza’nın şehit olduğunu görünce ağlamaya başladı. Sonra kendisine müsle yapıldığını (değişik organlarının kesildiğini) görünce hıçkırıklara boğuldu.” (İbn Abdu’l-Berr, el-İstiab, 1/374)

- Zehebi bu rivayetin zayıf olduğunu bildirmiştir. (bk. Siyeru A’lami’n-Nübela, 3/118)

- Bezzar ve Taberani’de de “Hıçkırık” rivayeti vardır. Ancak, Hafız Heysemi, bunların zayıf olduğunu belirtmiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, 6/118,119)