Hz. Ebu Bekir'in, Hz. Osman’a selam verince duymaması olayı doğru mu?

Soru Detayı

- ​Hz. Ebu Bekir Hz. Osman'a "Kardeşinin selamını almayışının sebebi nedir?" diye sordu.
"Vallahi selamını duymadım. Dalmışım, nefsimle boğuşuyordum"
"Nefsinle hangi hususta boğuşuyordun, ne konuşuyordun?"
"Şeytana karşı koyma konusunu. Çünkü şeytan nefsime musallat olmuştu, karşılığında dünyaları verilse söyleyemeyeceğim şeyleri kalbime koyuyordu. Bu düşünceleri zihnime ve kalbime soktuğu için o sırada kendi kendime. 'Keşke Allah’ın elçisine şeytanın nefislerimize bıraktığı bu düşüncelerden kurtulmanın çaresini sorsaydım!' diye düşünüyordum"
"Vallahi bu sorunlar benim de başıma geliyordu, şeytanın nefislerimize soktuğu kuruntulardan kurtulmanın çaresini Sevgiliye sormuştum, şu karşılığı vermişti bana:
“Sizi bu durumdan, öldüğü sıra amcama söylemesini istediğim şeyi (Kelimey-i şehadeti) söylemeniz kurtarır. Ama amcam sözümü dinlemedi."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu rivayet kaynaklarda geçmektedir. (bk. Kenzu’l-ummal, -Şamile- 1/292; Kandehlevi, Hayatü’s-sahabe, -Şamile- 3/241)

Busiri, bu rivayetin senedinin hasen olduğunu ifade etmiştir. (bk. a.g.e.)

Ancak Hz. Osman'a selam veren, Hz. Ebu Bekir değil, Hz. Ömer'dir. Hz. Ömer, bu durumu Hz. Ebu Bekir'e şikayet eder, o da Hz. Osman'a bunun nedenini sorar. Sonrası, soruda geçtiği gibidir.