Müslüman olmayanların uygulamaları ile ticaret yapmak helal mi?

Soru Detayı

- Bir uygulama hakkında:
Aylık/yıllık ücretli üyelik sistemiyle çalışan bir tasarım uygulaması var. Dolar üzerinden TL'ye çevrildiği için çok yüksek bir fiyat ortaya çıkıyor ve ülkemizde büyük oranda lisanssız kullanılıyor.
- Sorum şu:
Bahsettiğim uygulamayı lisanssız kullanıp, yaptığım tasarımlardan bir gelir elde etsem, sonra da bu paranın tek kuruşuna dokunmadan biriktirip lisansını, biriktirdiğim parayla satın alsam caiz olur mu? (Lisansını aldıktan sonra ticari amaçlı kullanmayı düşünüyorum.)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam devleti, başka bir devlet ile sözleşme yapmış ise veya kişiler birbiri arasında akit ve sözleşme yapmışlarsa bu sözleşmelere riayet etmek gerekir, devletin yaptığı sözleşme İslam ülkesi vatandaşlarını bağlar; telif hakkı da buna dahildir.