Bayilik sözleşmesine uymak gerekir mi?

Soru Detayı

- Ticaret yapıyoruz birkaç Türkiye çapında firmalarla bayilik sözleşmemiz var. Bayilik sözleşmesine göre liste fiyatından en fazla %10 indirim yapma hakkımız var. Yani biz ürünü satın alıyoruz ürünün mülkiyeti bizde ama satarken en fazla liste fiyatından %10 indirim yapma hakkımız var sözleşmeye göre.
- Malum diğer bayilerle aramızda rekabet var, ayrıca bütün bayilerin sözleşmeye %100 uyduğunu pek zannetmiyorum ama fiyatı en fazla biz bozuyoruz gibi çünkü diğer firmalar daha kurumsal firmalar çok indirim yapmıyorlar, barkod usulü çalışıyorlar biz de pazarlık çok oluyor pek kurumsal firma değiliz..
- Bazen müşteri gitmesin diye %20-30 indirim yapıyoruz. Dinen bunun bir sakıncası olur mu?
- Diğer bayilerin hakkına girer miyiz, o para bize haram olur mu?
- Ayrıca çok yakın arkadaşımız, akrabamız geldiğinde ona indirim yapmada durum değişir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sözleşmelere uymak gereklidir. Bu sebeple sizin sözleşmeye aykırı olarak indirim yapmanız caiz olmaz.