İslam'da erkek nikah akdine şart koyabilir mi?

Soru Detayı

- Bana İslam'da, kadının nikâh gerçekleşmeden önce bir evlilik sözleşmesine şartlar koymasına izin verildiği söylendi, ama elbette erkek sözleşmeyi reddedebilir ve yoluna devam edebilir.
- Evlendikten sonra karısının ihtiyaçlarını karşılamaması veya mehir ödemeyeceği gibi şartları erkek kendisi sözleşmeye koyabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Akdin mahiyet ve hukuki sonuçlarına aykırı olan veya akdin oluşmasını kendine bağlayan şart konamaz.

Serbest olan alanda bağlayıcı sözleşme yapılabilir.