Evlilikte başka mezhebi taklit etmek uygun mu?

Soru Detayı

- Evlenmeden önce yani dini nikah yokken erkeğin yaptığı zıhar Hanefi mezhebine göre geçerli diye biliyorum, fakat Şafi mezhebine göre nikah olmadığı için haramlık meydana gelmeyeceği için zıhar geçersiz.
- Bir erkek Hanefi mezhebine mensupken böyle bir davranışta bulunsa ve daha sonrasında Şafi mezhebine tabi olsa Şafi mezhebinin görüşünü mü ele almalıdır?
- Yani Hanefi mezhebindeyken zıhar yaptı fakat daha sonra Şafi mezhebine tabi oldu Şafi mezhebinde zıharı geçersiz sayılıyor ya bu görüşü mü ele almalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu durumda zıhar geçerlidir diyen mezhebi uygulamak isteyen, zıhara muhatap olan kadınla evlenmek istiyorsa kefaretini verir ve evlenir.

Kefaret ağır geliyorsa, bu zıharı geçerli saymayan mezhebe tabi olup onu uygulayabilir.