Secdede avuç içlerini yere değdirmemek namazı bozar mı?

Soru Detayı

- Şafi mezhebe göre secdede avuç içlerine yere değdirmemek namazı bozar mı?
- Eğer bozarsa başka mezhebi taklit etmem uygun olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Secdede avuç içlerini yere değdirmekle ilgili farklı görüşler vardır:

a) Şafii mezhebine göre, secdede avuç içlerini yere değdirmemek namazı bozar. Veya secde yapılmış olmaz. (bk. V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami, 2/847).

b) Hanefi, Malikî mezhebi, Şafi mezhebinin bir kavline göre, Ahmed b. Hanbel’in bir rivayetine göre, iki el, iki diz, iki ayağın yere konulması farz-vacip değil, sünnettir. (bk. el-Mevsuatu’l-Fıkhıye el-Kuveytiye, 24/206; V. Zuhayli, 2/845)

c) Şafii mezhebinde ellerin, dizlerin, ayakların yere konulması hususunda iki görüş vardır:

Bir görüşe göre; bunlar farzdır. İkinci ve en meşhur görüşe göre, bunların yere konulması farz değil sünnettir. (bk. eş-Şirazî, el-Mühezzeb, 1/145)

Görüldüğü gibi, Şafii mezhebinin bir kavline göre de avuç içinin yere konulması sünnettir. Bu durumda namazınız bozulmaz, başka mezhebi taklit etmeniz gerekmez.