Cenaze namazı, cenazenin olmadığı yerde kılınabilir mi?

Soru Detayı

- Şafi mezhebine göre; bir kişi bulunduğu yerde vefat etti ve orada defin edildi, başka semtte onun için cenaze namazı kılabilir miyiz?
- Bu cenaze namazı en az kaç kişi olması halinde kılınır veya kılınmaz?
- Cami veya Evde kılabilir miyiz? Gerekli şartlar nelerdir?
- Aynı durum diğer mezheplere göre nasıldır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Şafii mezhebine göre, “gaib” olan kimsenin cenaze namazı kılınabilir. Bu ister beldenin (semtin) çok uzağında ister yakında olsun fark etmez. (V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami, 2/504)

- Şafii ve Hanbelilere göre, vefat edenin kişinin ilk kılınan cenaze namazında bulunmayanların -definden sonra da olsa- bir daha bu namazı kılmaları caizidir. Hatta Şafiilerce sünnettir. (Zuhayli, 2/502)

- Hanefi ve Malikilere göre, daha önce cemaatle cenaze namazı kılınmış olan bir kimsenin üzerinde ikinci defa namaz kılınması mekruhtur. Ancak eğer daha önce kılınan cenaze namazı cemaatle kılınmamışsa ikinci defa kılınması menduptur. (Zuhayli, 2/502)

- Dört mezhebe göre, bir tek kişinin cenaze namazı kılması yeterlidir. Ancak cemaatle kılmak sünnettir. (bk. Zuhayli, 2/494)

- Camide cenaze namazının kılınması Hanefi ve Maliklere göre mekruhtur. Şafii ve Hanbelilere göre mekruh değildir. Bu ikinci görüşün dayandığı hadisin sahih, birinci görüşün dayanağı olan hadisin ise zayıf olduğu ifade edilmiştir. (Zuhayli, 2/507)