Şafi mezhebine göre, sünnet namazlar dört dört kılınabilir mi?

Soru Detayı

- Şafi de farz namazlarının sünnetlerini dört dört kılınabilir mi veya hangi namazlar dört dört kılınamaz?
- Nafile namazlar da dört dört kılınabilir mi?
- Dörtten kasıt dört rekatta bir selam vermek.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Şafii mezhebine göre, bir tek selamla dört rekat kılınması caiz olmayan nafile namaz, yalnız teravih namazıdır. (V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami, 2/59)

- Geri kalan sünnetleri de ikişer kılmak daha faziletlidir. Fakat eğer (örneğin, öğle sünnetini) dört rekat olarak kılarsa da caizdir. (bk. Nevevi, Mecmu, 4/7;  V. Zuhayli, 2/61)

- Şafiilere göre, vitir namazı da 2+1 olarak kılmak en faziletlidir. Fakat üç rekatı bir selam ile kılmak da caizdir. (bk. Nevevi, a.g.e, 4/11)