Dört mezhebe göre salavat duaları hangileridir?

Soru Detayı

- Namazın sonunda, kade-i ahirede okunan salli barik duasının farklı rivayetleri var mıdır?
- Dört mezhebe göre salli barik duasının metni nasıldır ve salli barik okunmasının hükmü nedir?
(Metinleri arabi yazarsanız berhudar oluruz)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi ve Maliki mezhebine göre son teşehhüdde “Salli-Barik” okumak sünnettir. Şafii ve Hanbeli mezhebine göre ise, rükündür, farzdır. (bk. Vehbe Zuhayli, el-Fıkhu’l-islami, 2/850-852, 906)

Şafii ve Hanbeli mezhebine göre farz olan salavatın miktarı «اللهم صل على محمد» “Allahümme salli ala Muhammed”dir. (bk. a.g.e,  2/855)

Bunların delili “... Ey iman edenler! Ona salat ve tam bir selam edin.” (Ahzab, 33/56) mealindeki ayettir.

Değişik sahih hadis rivayetlerinde -az da olsa- farklı şekilde gelen salavatın dört mezhepteki yaygın şekli şöyledir:

Hanefi mezhebine göre salavatın en faziletli şekli şöyledir (bk. a.g.e, 2/918):

اللهم صل على محمد وعلى آل محمد، كما صليت على إبراهيم وعلى آل إبراهيم، إنك حميد مجيد،  وبارك على محمد وعلى آل محمد كما باركت على إبراهيم وعلى آل إبراهيم، إنك حميد مجيد

Maliki mezhebine göre en faziletli salavatın şekli şudur (bk. a.g.e, 2/920):

اللهم صل على محمد وعلى آل محمد، كما صليت على إبراهيم وعلى آل إبراهيم، وبارك على محمد وعلى آل محمد، كما باركت على إبراهيم وعلى آل إبراهيم، في العالمين، إنك حميد مجيد

Şafii mezhebine göre en mükemmel salavat şekli şudur (bk. a.g.e, 2/856):

اللهم صل على محمد وعلى آل محمد، كما صليت على إبراهيم وعلى آل إبراهيم، وبارك على محمد وعلى آل محمد، كما باركت على إبراهيم وعلى آل إبراهيم، إنك حميد مجيد.

Hanbeli mezhebindeki salavatın şekli şu hadis rivayetindeki gibidir:

Hz. Peygamber (asm)'e nasıl salavat getireceğini soran sahabiye "şöyle deyin" diye buyurdu:

 اللهم صل على محمد وعلى آل محمد، كما صليت على إبراهيم إنك حميد مجيد، وبارك على محمد وعلى آل محمد، كما باركت على آل إبراهيم، إنك حميد مجيد