Çözülmez düğümü çözen Salat-ı Mecule duası nedir?

Soru Detayı

- Bunlar doğru mu?
- Salat-ı Mecule'nin 51 kere okunması gerektiği söyleniyor. İki salavatın da duaların kabulüne ve sıkıntıların çözüme kavuşmasına vesile olduğunu söylüyorlar.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili salavat şöyledir:

اللهم صل على سيدنا محمد صلاه تحل بها عقدتي وتفرج بها كربتي وتقضي بها حاجتي وعلى اله وصحبه وسلم

“Allahümme salli ala seyyidina muhammedin salâten tehullu bihâ ukdetî ve tüferricü bihâ kurbetî ve takdî bihâ hâcetî ve ala âlihi ve sahbihi ve sellim”

Allah’ım! Efendimiz, Önderimiz Hz. Muhammed (asm)'e salat ve selam eyle ki, sen müşküllerimi bu salat vesilesiyle çözer, sıkıntılarımı bu yüzden açar, düştüğüm bataklıktan beni bu sebeple kurtarır, yanılıp sürçtüğümde beni bu yüzden bağışlar ve ihtiyaçlarımı bu salat sebebiyle giderirsin."

Bu salavatı hadis kaynaklarında rastlayamadık.

Bununla beraber, İslam’ın ruhuna aykırı olmayan her dua yapılabilir. Bazı salih kimseler bu duayı okuyarak güzel bir sonuca varmış olabilirler.

Nitekim bazı alimler bu salavatla ilgili tecrübelerini paylaşarak şöyle demişler:

"Kimin Allah’a arz edeceği bir ihtiyacı olursa veya çözemediği bir sıkıntısı olursa veya başına bir musibet gelirse gecenin bir vakti kalksın, abdest alıp iki rekat namaz kılsın. Namaz bittikten sonra yüzünün kıbleden çevirmeden bu salavatı bin defa okuyarak Hz. Muhammed aleyhissalatü vesselama salavat getirsin. Allah onun sıkıntısını giderecektir... Bunun daha başka faziletleri de vardır." (bk. Nebhani, Saadetü’d-dareyn, s. 278)

Görüldüğü üzere, bunlar bazı alimlerin tecrübeleri ve kanaatleridir. Bunu bilerek ve duanın ibadet olduğunun farkında olarak bu salavatları okumak güzeldir. Ancak unutmamak gerekir ki, neticede bu bir duadır; duanın kabul edilip edilmemesi ilahi hikmete bağlıdır.