Ey Allah’ın Resulü yardımıma yetiş, demek sakıncalı mı?

Soru Detayı

"Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina ve Mevlana Muhammedin kad dakat hilleti edrikni Ya Resulallah"
- Bu salavatın anlamında Peygamberimizden yardım isteniyormuş. Bu bir salavat mıdır ve okumak sakıncalı mıdır?
- Bu konuda yardıma ihtiyacım var bilgilendirir misiniz?
- Son kısmında “ey Allah’ın Resulü yardımıma yetiş” anlamı varmış.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili salavatın latince okunuşu ve manası şöyledir:

“Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedin kad dâkat hîleti edriknî yâ Rasûlallâh.”

"Ey Allah’ım! Efendimiz Muhammed aleyhissalatü vesselama rahmet, selamet ve bereket bahşeyle. Ey Allah’ın Resulü! Çarem tükendi (artık), ne olur yardımıma yetiş.”

Bu şekilde salavat okumanın bir sakıncası olmaz. Buna tevessül denir ve caizdir.

Esasen dua kitaplarında bu tarzda çok rivayetler vardır. Ancak bunların çoğu hadislerde geçmez, bazı alimlere aittir.

Tevessülün ayet ve hadislere göre caiz olduğu konusunda detaylı bilgi için tıklayınız:

Tevessül, ayet ve hadislere göre caiz midir?