Hacet namazı kaç rekattır?

Soru Detayı

- Hacet namazını bazen 20, 40 rekat kılıyorum. Bazı yerlerde en fazla 12 rekat kılınması yazıyor..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hacet Namazı, bir ihtiyacın giderilmesi veya arzulanan bir hususun yerine gelmesi için kılınan namazdır.

Farklı bazı rivayetleri (bk. Heysemî, 2/278-279; Zebîdî, 3/471-472) esas alan alimlerimiz, hacet namazının meşruiyetini kabul etmiş, ancak kaç rekat kılınacağı hususunda değişik görüşler ileri sürmüşlerdir.

Bu namaz Hanefîlere göre dört, Malikî, Hanbelîlere göre iki rekattır. Şafiî mezhebindeki meşhur görüşle Hanefî mezhebinde bir görüş de bu yöndedir.

İmam Gazzalî’ye ve Hanefî mezhebindeki başka bir görüşe göre ise, hacet namazı on iki rekat kılınır. Bu namaz mekruh vakitler dışında her zaman kılınabilir.

Namazdan sonra hacet duası okunur ve istekler Allah’a arzedilir.

Malum olduğu üzere günümüzde müminlerin en büyük haceti; İslam'ın yaşanmasıdır.