Secdede parmakları açık tutmak ve kıbleden başka yere çevirmek mekruh mu?

Soru Detayı

- Hanefi ve Şafi mezhebine göre, secdedeyken parmakların ve elin durumu nasıl olmalı?
- Parmakların ayrık olması veya parmakların kıbleden başka yere dönmesi mekruh mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Secdede iken el parmaklarının bitişik olmaları ve kıbleye karşı olması sünnettir.

Bu konuda dört mezhep müttefiktir. (bk. V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami,2/893; el-Cezeri, el-Fıkhu ala mezahibi’l-erbaa, 1/314-315)

Sünnetin terki ise en az tenzihen mekruhtur, namazı bozmaz ve kılınan namaz geçerlidir, ancak sünnet sevabından mahrum bırakır.